Pressiteade

Vaikusest ja varjust välja


13. septembril 2019 avatakse Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses näitus „Püüa mind“, mille autoriteks on fotograaf Jyri Pitkänen ja kirjanik Eveliina Talvitie. Näitus on osa nende projektist „Erilaiset“ („Erinevad“), mis näitab puuete ja erivajadustega laste ning nende perede igapäevaelu Põhjamaades, mujal Euroopas, Venemaal ja Aafrikas. Muuhulgas külastasid Pitkänen ja Talvitie eestlase Eriku, soomlase Juha, kreeklase Zoe’i, keenialase Johannese ning rootslase Amanda kodusid. Näitus heidab pilgu nende ja teiste perede igapäevaellu ilma haletsuse või kangelaslikkuse vaatevinklita.
Dokfoto Keskuse juhi ja kuraatori Kristel Lauri sõnul on need erinevad lood meieni toodud justkui väga lihtsalt ja inimlikult, kuid samas kaunilt ning kaasahaaravalt. Jyri Pitkäneni visuaalselt tabavad ja tundlikud fotod ning Eveliina Talvitie ausad ja täpsed tekstid aitavad üheskoos lähemalt tutvuda nii peategelastega kui ka avada olulisi teemasid perede igapäevaelu kaudu, ütleb Laur.


Fotograafi pildid ja kirjaniku tekstid on mõjusad ka eraldi, kuid töötavad koos veel võimsamalt, moodustades terviku. Kus tekst lõppeb, võtab üle pilt, ja seal, kus foto viib edasi, viib tekst meid veelgi kaugemale. Lugude ja piltide unikaalne põiming toob välja erinevusi ning kõigile ühist, kuid esitab ka küsimusi. Kas normist erinev peab kohanema ühiskonnaga või ühiskond peab kohanema erinevusega? Kas erinevusi austav arusaam inimväärikusest võiks olla midagi kõigile ühist, hoolimata erinevatest kultuuridest ja uskumustest?

Näituseperioodil avardab temaatikat mitmekesine publiku- ja haridusprogramm, millega saab tutvuda keskuse kodulehel dokfoto.ee ning mis täieneb jooksvalt. Kristel Laur kommenteerib: „Näituse ja publikuprogrammide ettevalmistus on olnud meile endale heaks õppeprotsessiks, sh selle kohta, kuidas oma keskuse ligipääsetavust veel teadlikumalt suurendada ning mida saaksime oma külastajate heaks veel rohkem teha. Näiteks proovime seekord näitusel esimest korda nii punktkirja kui ka kirjeldustõlki pimedatele ja vaegnägijatele. Oleme ise valmis arenema ja loodame inspireerida ka teisi avalikke asutusi!“


Näituse avamisel esitletakse ka Jyri Pitkäneni ja Eveliina Talvitie soome- ja ingliskeelset raamatut „Erilaiset“ (väljaandja kirjastus Maahenki).

Jyri Pitkänen (s 1979 Helsingi, Soome) on fotograaf, kujutav kunstnik ja dokumentalist, kes on oma töödes käsitlenud muuseas ühiskonna marginaalrühmi, tarbimisühiskonda, oma peret ning suhtumist religiooni. Pitkänen on olnud ka fotograafiaõpetaja ja arengupeetusega noorte kunstijuhendaja.

Eveliina Talvitie (s 1970 Pori, Soome) on toimetaja ja kirjanik, keda tuntakse tema feministlike teatmeteoste järgi. 2019. aasta kevadel avaldas ta oma esimese romaani. Varem on Talvitie töötanud uudistetoimetajana, telesaatejuhina ja avalike suhete juhina.

Lisateave Dokfoto Keskuselt:
Toomas Järvet: +372 501 0777, toomas@dokfoto.ee

Lisateave autoritelt:

Jyri Pitkänen: +358 44 329 0879, jyri@erilaiset.fi

Eveliina Talvitie: +358 400 188 601, eveliina@erilaiset.fi

Lisateave raamatus esinevatelt peredelt:

Pia Kukkasniemi (Pori, Soome): +358 40 539 5772, piakukkasniemi@yahoo.com

Nina Halonen-Malliarakis (Helsingi, Soome): +358 050 353 2906, halonenmalliarakis@icloud.com

Liis Türbsal (Väike-Maarja, Eesti): +372 5192 5410, liis.niinemets@hotmail.com

Lisateavet projektis osalevatelt ekspertidelt:

Professor Simo Vehmas (Stockholmi Ülikool, Rootsi): simo.vehmas@specped.su.se

Lektor Johanna Lampinen (Oulu Ülikool, Soome): johanna.lampinen@oulu.fi