Ülemaailmsel puuetega inimeste päeval avatakse Telliskivi Loomelinnakus ligipääsetav fotonäitus “Puue ei ole alati silmaga nähtav”

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) pöörab ülemaailmse puuetega inimeste päeval tähelepanu asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista. EPIKoda kutsub kõiki huvilisi tutvuma ligipääsetava fotonäitusega “Puue ei ole alati silmaga nähtav”, mis avatakse 3. detsembril Tallinna Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis (laste mänguplatsi kõrval).

Näituse avab sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo kell 13. „Ühiskonnas on järjest rohkem mõistmist, et ratastoolis inimest peab vajadusel aitama nii bussile kui ruumis liikumisel, samuti oleme harjunud nägema liikumas inimesi koos pimedate juhtkoeraga, aga endiselt on näha võõristavaid pilke, kui mõni täiskasvanu või laps käitub teistest erinevalt või vajab näiteks kroonilise haiguse või erivajaduse tõttu igapäevaelus rohkem tuge,“ ütles Signe Riisalo.

„Pikaajaline koostöö Eesti Puuetega Inimeste Kojaga on olnud viljakas ning tänu sellele on muutunud paljud teenused puudega inimestele ligipääsetavaks ja ka igapäevaelus saavad nad tänu sellele paremini hakkama, kas siis näiteks viipekeeletõlke abil või hoopis toidupoes, kus erivajadusega lapsele on kasutamiseks eraldi mugav ostukäru,“ lisas sotsiaalkaitseminister.

EPIKoja juhatuse esimees Monika Haukanõmm ütles: “Meie fotonäitus räägib päris inimestest, pannes puude uude valgusesse. Me ei märka tihtipeale, kui palju inimesi meie ümber peab igapäevaselt pingutama ja ületama oma puude või terviseprobleemidega seotud takistusi, sest välimusest ei tule see kuidagi välja.“ „Soovime lõhkuda ajale jalgu jäänud stereotüüpe ja näidata, et koos varjatud terviseprobleemide ja puuetega inimestega on ühiskonnas palju rohkem neid, kelle erivajadustega me peame igapäevaselt arvestama.“

Fotonäitusest võtab osa 14 puuetega inimeste võrgustiku esindajat, kes räägivad avatult nii kogelusest, fibromüalgiast, kurtusest kui ka teistest kroonilistest haigustest või erivajadustest. Avamisele on oodatud kõik huvilised, kohapeal on tagatud viipekeeletõlge ja fotode kirjeldustõlge. Fotode autor on Ken Mürk.

Alates näituse avamisest kell 13.00 on võimalik sellega tutvuda veebilehel https://epikoda.ee/varjatud . Ligipääsetavuse huvides on iga foto varustatud detailse tekstilise kirjeldusega ning iga inimese lugu on tõlgitud eesti viipekeelde.

Fotonäitus jääb avatuks kuni 9. jaanuarini 2022.

Avamisüritus Facebookis: https://fb.me/e/53AD4lE4v

Ülemaailmset puuetega inimeste päeva tähistatakse ÜRO algatusel alates 1992. aastast iga aasta 3. detsembril.