Presidendi Kantselei vabandab kõigi ees, keda ajakirjaniku poolt üleskirjutatud Presidendi kõne solvata võis. Tegemist oli klassikalise juhtumiga, kus valesse kohta pandud kirjavahemärgid muudavad kardinaalselt lause sisu. Riigipea kindlasti ei arva, et autistid on rumalad, see viide käis robotite kohta järgmises lõigus, eraldiseisva mõttena. Aga vabandame ühelt poolt, et selline segadus üldse on tekkinud ning teisalt on väga kahju nende inimeste ees, kelle tundeid see segadus on riivanud. Sellest on erakordselt kahju eriti arvestades, kui oluliseks riigipea peab võrdse, hooliva ja igaühe erilisust arvestava ühiskonna teemasid.

Kõne tekst oli selline (täistekst on lugemiseks Presidendi kodulehel):

“Me käisime kõik eesistumise ajal Kultuurikatlas ja seal vudisid ringi robotid ja jagasid kommi. Panite tähele, mida inimesed tegid, et robotiga pildile saada? Mina vaatasin mitmel korral ja ei jaksanud ära imestada. Täiesti arukad inimesed, selle asemel, et astuda roboti ette ja teha oma selfie ära, pöördusid selle asja poole ja ütlesid: „Tule siia!“. See tundub naljakas, aga see on üks, millega me koguaeg kokku puutume, kui inimesed masinatega suhtlevad, ükskõik kas see on esemestatud algoritm või algoritm ise.

Meil on koguaeg ootused, et see ese on keskmiselt tark, aga ta ei ole. Me peame hästi palju mõtlema sellele, kuidas me edaspidi neisse suhtume, kui neid järjest rohkem meie keskel on, liigub ja toimetab. Kuidas me neisse suhtume? Kuidas me neid kohtleme? Kuidas see, kuidas me nendega suhtleme ja neid kohtleme, mõjutab meie omavahelist ühiskonnana toimimist? Üks asi on lihtsalt see, kui sa ei saa aru, et pealt näha ütleme kitsalt intelligentne robot, mis midagi oskab väga hästi teha, et ta tegelikult muu interaktsiooni mõistes meiega suheldes on autist.

Ta [robot] on rumal ja ta ei oska sellega arvestada, millised ohud füüsilises reaalses maailmas kaela sajavad. Veel keerulisem küsimus minu jaoks on see, oletame, et meil on inimnäolised, inimkujulised robotid, mida nendega teha võib?”

 

Loodame, et selgitus on kõigile vastuvõetav ja et selliseid apsakaid edaspidi ajakirjanikud läbi ei lase.